Adres: ul. Wilcza 31 m.7 kl.A (IV p.)
  00-544 Warszawa
Telefon: 535 880 065
  502 567 840
 Adres e-mail:  sekretariat@pratir.pl

Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-20.00.

RODO

 •  
 •  

Dni Otwarte - październik 2012

W każdą sobotę października w Pracowni Terapii i Rozwoju trwały Dni Otwarte. Ich temat to:

Rodzina - para - dziecko

W ramach tego przedsięwzięcia proponowaliśmy bezpłatne konsultacje psychoterapeutyczne i psychiatryczne oraz również bezpłatne warsztaty psychologiczne.

6 października

Konsultacje psychoterapeutyczne

Warsztaty psychologiczne

 • Spośród kogo, w jakich sprawach, kiedy i dla kogo?
  Wyobrażam sobie, że tak jak spontanicznie możemy odpowiedzieć, że oczywiście, dziecko jest najważniejsze, tak mniej otwarcie możemy myśleć, że ta opcja może nie być ostatecznie korzystna ani dla rodziców, opiekunów, ani wreszcie, czy przede wszystkim, dla samego dziecka. Wzrastanie w przekonaniu, że jest się najważniejszym i wyjątkowym, buduje fałszywy obraz własnej doskonałości, gdzie już w szkole dziecko spotyka i konfrontuje się z tym, że są inni. Rodzice, skupiając uwagę całkowicie na dziecku, podejmują ryzyko, że uwagi tej zabraknie już dla nich samych.
  A jednak dziecko, na różnych etapach swojego życia, potrzebuje opieki, troski, naszej uwagi.
  Zapraszam rodziców, opiekunów, może babcie, dziadków, ciocie do wspólnego poszukiwania odpowiedzi.

 • Na warsztat zapraszam wszystkich, którzy chcą zacząć się przyglądać swoim aktualnym relacjom z rodzicami, są na etapie budowania własnej tożsamości i odrębności wobec rodziców, podejmowania samodzielnych decyzji i wyboru własnego systemu wartości.

13 października

Konsultacje psychoterapeutyczne

Konsultacje psychoterapeutyczno-psychiatryczne

Warsztaty psychologiczne

 • Wychowanie dzieci jest sztuką i rzemiosłem bazującym na doświadczeniach z własnego dzieciństwa. Spotkanie ma służyć rodzicom dzieci do 6 roku życia w swobodnej wymianie doświadczeń i myśli dotyczących wychowania oraz roli rodziców w wychowaniu dzieci.
  Wszystkich zaciekawionych zapraszamy.

20 października

Konsultacje psychoterapeutyczne

Warsztaty psychologiczne

 • Jerzy Kłoskowski "Czy córce z pierwszego małżeństwa mojej drugiej żony mogę kazać zdjąć nogi z krzesła? - czyli rodzina patchworkowa", godz. 10-12

  • Terminem rodzina patchworkowa określa się posklejane rodziny. Owe kawałki stanowią w nich członkowie innych rodzin, które się rozpadły (np. dzieci z rozwiedzionego małżeństwa i ich rodzice), nowi partnerzy rodziców, teściowe – ci nowi i dawni, a także wiele innych osób, które stanowią cześć każdej z rodzin. W psychologii tego typu rodziny określa się mianem rodzin zrekonstruowanych, czyli takich, w których co najmniej jedno dziecko nie jest dzieckiem wychowującej go pary. Rodziny takie powstają w wyniku rozpadu wcześniejszych struktur na skutek śmierci jednego z rodziców albo ich rozwodu, rozstania.
   Co robić, aby życie w takiej rodzinie było dla nas szczęśliwe? Na to pytanie będziemy szukali odpowiedzi.

27 października

Konsultacje psychoterapeutyczne

Warszaty psychologiczne

 • Karolina Szczęsna-Czernuszczyk "Seks rodzicielski. Czy da się radośnie kochać w rodzinie?", godz. 10-12
  • Pojawienie się dziecka, zwłaszcza pierwszego, stawia na głowie wszystkie dotychczasowe obszary funkcjonowania pary. Dotychczasowi małżonkowie lub partnerzy stają się rodzicami, co wymaga przeformułowania przez nich wizji siebie i swojego życia w aspekcie funkcjonowania jako para, także w sferze życia intymnego. Wynika to z rozmaitych zmian – fizjologicznych związanych z ciążą i porodem, emocjonalnych powodowanych adaptacją do nowych ról społecznych, w trybie życia i funkcjonowania w większym gronie i z większą odpowiedzialnością i ilością obowiązków. Rodzice mogą na początku być zmęczeni i zdezorientowani. Może się ponadto zmienić zarówno widzenie siebie – jako kobiety, mężczyzny, jak i widzenie siebie wzajemnie. Mogą zmienić się oczekiwania.
   Na warsztat zapraszamy wszystkich zaciekawionych powyższą tematyką i sposobami radzenia sobie z kłopotami, które mogą się w tym kontekście pojawić.

 • Marek Marosek "Zrozumieć nastolatka", godz. 12-14
  • W pewnym momencie nasze dziecko zaczyna się zmieniać. Coraz mniej przypomina nam nasze ukochane "maleństwo". Nie dość, że zmienia się fizycznie, to coraz częściej zaczyna mieć własne zdanie, własne sprawy – dla nas coraz mniej dostępne. Czasami trudno się z nim dogadać, okłamuje nas, a nawet bywa agresywne. Nie tak rzadko zastanawiamy się, gdzie się podziały te całe lata wychowania i poświęceń. Dlaczego to dziecko jest takie niewdzięczne i uważa, że już wie wszystko o życiu, a nas rodziców traktuje, jak byśmy byli "z innej planety"?
   Takie pytania i dylematy stawia sobie większość rodziców adolescentów.
   Warsztat, który Państwu proponuję, będzie próbą odpowiedzi na te pytania.

 • Martyna Figurska i Michał Czernuszczyk "To wszystko przez rodziców?", godz. 15-17
  • Czasami zdarza się, że ktoś - ironicznie lub poważnie – stwierdza, że za wiele jego kłopotów w relacjach z innymi ludźmi w obecnym życiu odpowiedzialni są rodzice. Chłód emocjonalny, częsta nieobecność, wysokie wymagania, chaos lub przemoc w rodzinie lub przeciwnie – zbyt silne więzi,nadopiekuńczość mogą powodować, że w dorosłym życiu trudno jest stworzyć dobrą, bliską, bezpieczną relację z innymi ludźmi. W efekcie można przeżywać zagubienie, lęk, niepewność...
   Praca w grupie terapeutycznej pozwala zobaczyć samego siebie w nowy, często nieoczekiwany sposób. Jak buduję relację z innymi ludźmi? Jak się czuję, a jak widzą mnie inni? Czy moje związki mogą być bardziej satysfakcjonujące?
   Proponujemy proste zajęcia warsztatowe, które pozwolą odpowiedzieć na niektóre z tych pytań. Jako psychoterapeuci grupowi zwracamy szczególną uwagę na mądrość grupy, czyli taką wiedzę na temat uczestników warsztatu, której niemal nie sposób uzyskać w kontakcie indywidualnym, a która wynika z rozmaitości i różnorodności spojrzeń.

Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z konsultacji, prosimy o wcześniejszy zapis telefoniczny. Także w przypadku warsztatów telefoniczna informacja, że chcą Państwo wziąć udział w danym przedsięwzięciu, pozwoli nam  przygotować odpowiednią ilość miejsc i materiałów. Osoby niezapisane mogą nie zostać przyjęte.

Bieżących informacji udziela nasz Sekretariat pod numerem telefonu 22 468 00 65 lub 53 58 800 65.

Zapraszamy.